Regl döneminde kramplardan kaçınmanın yolları

15 Ocak 2018 Blog

0 Yorum

Kadınlar her ne kadar birbirlerinden farklı olsa da onları birleştiren ortak konu her zaman adet dönemi krampları olmuştur. Bayanların düzenli beslenmesiyle beraber kramp ağrıları biraz daha az seviyede olur, bu da insanların sağlıklı beslenmesiyle ilgilidir. Ağrılar yaşayan kadınların bu dönemlerinde daha da rahat bir şekilde ağrı dönemlerini atlatmaları için bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

Isı uygulaması

Bir araştırmaya göre University College London’da ki bilim adamları, 40 derece kadar sıcak suyun adet dönemlerinde karnınıza koyulması sayesinde krampların biraz daha dindiğine dair ispatta bulundu. Sıcak su torbası, mideniz üzerinde ve acı kesilmesini bekleyinceye kadar bir süre beklemeniz yeterli olmaktadır.

Güzel ve sıcak bir banyo yapın

Isı uygulaması içerisindeyken regl ağrısını hafifletmek adına yardımcı olan sıcak bir banyo da yardımcıdır. Banyonuz, hem fiziksel hem de zihinsel olarak dinlenme açısından yardımcı olurken tarçın ve okaliptüs gibi bitkisel özlü yağlarla iltihaplanmayı da azaltabileceğinizi unutmayın. Gül yağları ise adet döngüsünü daha rahatlatan ve normalleştiren özelliği bulunan yağlardır.

Karnınıza yağ masajları yapın

Esansiyel yağlarla yapılabilir masaj sayesinde regl ağrılarınızı biraz daha azaltacağınız çalışmalar doğrusunda kanıtlanmış gözlenmektedir. Karnınızın alt kısmına doğru da isterseniz iki elinizi kullanarak 30 kere ovma hareketi yapabilirsiniz.

Bitkisel çayların gücü

İnsanlara yüzyıllardır yardımcı olan bitkisel çaylarda yine iyileştirici etkisiyle bilinir. Siz de ağrılarınızı hafiflemesi adına çay içebilirsiniz. Papatya çayı önerilir. Zerdeçal çayı içerek krampların hafiflemesini de sağlayabilirsiniz.

Cinsel ilişkiye girebilirsiniz

Cinsel ilişki yaşayarak bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar, baş ağırlarınızda da hafifletici etki sayesinde hafınızı güçlendirmeyi başarmış olabilirsiniz.

Uykuya dikkat!

Sağlık için en önemli etken uykudur. Bu nedenle, ağrı dönemlerinizde uykuya dalmak sizler için güç olabilir, buna istinaden baş ağrısı ya da ruh halinde ki azalmalarınızı düzeltmek için hem yastık hem de yatak için rahatlatıcı hissi verecek şekilde ayarlama yapın.

Bol bol su için

Fazla su içerek vücudunuzda sıvı tutmayı engellersiniz. Şişkin halinizden de kurtulmak adına yapabileceğiniz en uygun adımdır. Bununla beraber etkiyi daha iyi hale getirme adına da sıcak su ya da ılık su tüketebilirsiniz. Kas rahatlayınca da bir şekilde ağrılarınız azalacak, hafifleyecektir. Meyve ve sebze yiyerek de su içme durumunuzu iyileştirmiş olabilirsiniz. Salatalık, karpuz, şeftali ya da marul gibi meyveler işe yarar meyvelerdir.

Baharat ve otlarda önemli

Regl sancısına karşı baharatlar tüketerek rahatlatabileceğinizi sunan bilim insanları, rezene tohumu ile kramplarda ağırlık olmasını sağlayacağını ve birkaç saat içinde ağrı geçirebildiğine dair gücü olduğunu savunuyor. Zencefil ise hem ruh halinizi iyileştiren hem de kanamayı azaltan etkilisiyle bilinir. Ve son olarak tarçın da ağrılarda hafifletici etkisi, az kan kaybetme konusunda yardımcı ve mide bulantınızdada sorunun olmamasını sağlar

Vitamin ve mineraller

Kramp sorununa çözüm için günde bin mg kalsiyum alabilirsiniz. Günlük menülerinizde badem, süt, yoğurt ve brokoli eklerseniz eğer kalsiyum yönünden zengin beslenmeyi sağlamış olacaksınız.

D vitamininin de vücudunuzda etkisi büyüktür. Kalsiyumun emilmesine yardımcı olurken, iltihaplanma sorunlarını da ortadan kaldırır. Balık yağı olarak Omega-3, iltihaplanma da azaltıcı etkisi vardır. Fakat kanamada arttırıcı etkeni gözlenmekte olduğu için dikkat edilebilir.

Egzersiz önemli

Regl dönemlerinde egzersiz yapmak zararlı düşünülse de tam aksine değildir. Ruh halinizi iyileştiren, vücudunuzda da endorfin seviyesini yükselten spor, haftada en az 3 kez 15’er dakika ve daha fazla egzersiz yapmanız halinde kramp ağrılarınızı daha da azaltabileceğinizi uzmanlar söylüyor. Spor olarak yürüyüş, paten, yoga ya da bisiklet tercih edilebilir.

Kafeine dikkat edin!

Şişkinliği ve ruhsal değişimin olduğu dönemlerde ki adet dönemlerinizde kafein daha da kötü yapacaktır sizleri. Bu nedenle endişe seviyenizi yükseltirken, regl dönemlerinizin de düzensiz olmasında etkilidir. Yağlı ve tuzlu gıdalar, asitli içecek ve alkol içecekleri, çikolata gibi besinlerde hem şişkinlik hem de su tutulması sebebiyle bu dönemlerde uzak durulmalıdır.

  

Cevap Yaz

Yorum yazabilmek için Giriş yapmalısınız.

  • Güvenilir Arkadaşlık Sitesi

    Tarafından de 20 Nisan 2018 - 0 Yorumlar

    Evet, genel kanı internetin tuzaklarla dolu olduğudur. Evet, genel kanı internette bulunan arkadaşlıklardan hayır gelmez şeklindedir. Evet, genel kanı böyle şeylerle uğraşmayın demektir. Fakat unutmayın, hayatta her şey çift taraflıdır ve internetin sayılamayacak kadar çok faydası da vardır.  Söz konusu arkadaşlık siteleri içinde güvenilir olanını bulursanız işlerin nasıl olumlu biçimde yürüdüğünü de görebilirsiniz. Önemli olan […]